NLP


NLP-d (neuro-lingvistilist-programmeerimist) kasutatakse isiklikus arengus ning ärilise edu saavutamiseks. NLP on mõistmine sellest, kuidas inimesed korraldavad oma mõtlemist, tundeid, keelt ja käitumist, et saavutada just neid tulemusi, mida nad saavutavad. NLP pakub inimestele metoodika modelleerimaks oma ala geeniuste ja liidrite silmapaistvat sooritust.

NLP võtmeelemendiks on asjaolu, et igaüks meist moodustab läbi oma viie meele (nägemine, kuulmine, tundmine, haistmine ja maitsmine) laekuva info põhjal ümbritsevast maailmast unikaalse vaimse kaardi.

Neuro – igal indiviidil on oma unikaalne vaime filtrite süsteem, mis töötleb läbi miljoneid andmeühikuid, mida meie meeled vastu võtavad. Meie esmane vaimne maailmakaart koosneb sisemistest piltidest, helidest, aistingutest, maitsetest ja lõhnadest, mis tekivad neuroloogilise filtreerimise tulemusel. Seda esmast vaimset kaarti kutsutakse NLP-s Esmakontaktiks.

Lingvistiline – seejärel omistame me nendele, ümbritsevast maailmast laekuvatele nähtustele isikliku tähenduse. Me moodustame järgmise vaimse kaardi omistades keelelise tõlgenduse nendele sisemistele piltidele, helidele, aistingutele, maitsetele ja lõhnadele ning seeläbi tekib meil igapäevane teadlikkus meid ümbritsevast. Teist sisemist vaimset kaarti kutsutakse NLP-s Lingvistiliseks Kaardiks.

Programmeerimine – käitumuslik reaktsioon, mis järgneb neuroloogilisele filtreerimisprotsessile ja lingvistilisele nimetamisprotsessile.

NLP ajalugu

Neuro-lingivstiline-programmeerimine kui termin sai alguse 1970ndatel aastetel kui California Ülikooli professior John Grinder alustas koostööd ühe üliõpilase, Richard Brandleriga. Mõlemat meest ühendast kirglik huvi inimese toimimise vastu ning nad asusid modelleerima valitud geeniuste käitumismustreid.

Modelleerimine ongi NLP tuumikmetoodika ning selle all mõeldakse mõne omal alal suurepäraseid tulemusi saavutava isiku keelestruktuuri ja käitumismustrite lahti harutamine ja kopeerimine.

Grinder ja Brandler alustasid oma NLP modelleerimist kolme inimese peal: Fritz Perls, Virgina Satir ja Milton Erickson. Need geeniused olid silmatorkavad inimeste muutumise ellukutsumises läbi teraapia. Kõik kolm, Perls, Satir ja Erickson viisid oma “maagiat” ellu alateadliku suurepärasuse vaatenurgast. Nad ei andnud Grinderile ja Brandlerile oma tegevuse kohta teadlikku kirjeldust. Modelleerijad (Grinder ja Brandler) omandasid alateadlikult nimetatud geeniuste keele- ja käitumismustrid ning kirjeldasid neid seejärel keeleliselt ja nimetasid kogu mudeli NLP-ks.

1975. aastal ilmutasid Grinder ja Brandler esimesed kaks NLP mudelit avalikkusele pealkirjaga “Maagia Struktuur I ja II” (“Structure of Magic I and II“). Õige pea avastasid selle lähenemise inimesed, kes tegutsesid komminikatsiooni ja teraapia valdkonnas ning soovisid samuti omandada oskused saavutada imelisi tulemusi oma töös. Brandler ja Grinder andsid oma teadmisi edasi erinevate treeningprogrammidega ning need tõestasid, et need mudelid on kohaldatavad igaühele ehk et õppijad võisid kasutada NLP mudeleid edukalt omaenda töös.

NLP Modelleerimine

NLP modelleerimine on tehnika, millega tuuakse esile erinevused oma alal suurepäraseid tulemusi saavutava inimese ja samal alal keskpäraseid tulemusi saavutava inimese käitumis- ja tomimismustrites. NLP modelleerimine on kindlasti kõrgeim oskuste tase NLP-s. NLP modelleerimist saab kasutada igas kontekstis, et haarata suurepärasuse mustrid ning järgida neid samuti suurepäraste tulemuste saavutamiseks.

Paljud ettevõtted NLP valdkonnas ei panusta piisavalt või üldse mitte modelleerimisele, mis ometi on kogu NLP alus.

NLP treening

Kui NLP loojad jagasid oma teadmisi teistega, hakati NLP sertifikaate väljastama ka teiste institutsioonide poolt. Tänapäeval on võimalik NLP-alast treeningut saada väga paljudes erinevates formaatides, mõned neist on suurepärased, mõned head, mõned keskpärased ja mõned väga halvad. Enne kursusele registreeirmist, tasub kindlasti põhjalikult uurida teenusepakkuja tausta ja päritolu. Parima treeningu NLP alal saab kindlasti valkdonna originaalautorite käe all. Kuigi Richarg Brandleri ja John Grinderi teed NLP edasiarendamisel läksid lahku, on nad siiski täna mõlemad NLP treeneritena tegevad ning nende treeningud vaieldamatult parimad võimalike seast.

NLP kasutusvaldkonnad

NLP praktik võib kasutada õpitud oskusi aidates eraisikuid või gruppe/meeskondi või ka valitsusi muutuda ja saavutada paremaid tulemusi. Tehnikana on NLP tõestanud ennast kui vahend kiire ja efektiivse muutumise ellukutsumiseks nii indiviidi tasandil kui ka gruppides.

Paljud inimesed õpivad NLP-d selleks, et omaenda valdkonnas efektiivsem olla. NLP tehnikaid võib edukalt kasutada väga paljudes tegevusvaldkondades: haridus, sport, meeskonna areng, müük, turundus, isiklik areng, teraapia, juhtimine ja treening (coaching). NLP-d võib kasutada tulemuslikkuse võimendamiseks kus iganes on tegemist inimestevahelise suhtlemisega ja kasvupotentsiaaliga.

 

NLP tehnikad, mis said välja arendatud John Grinderi ja Richard Brandleri poolt ühiselt, on täna koondunud NLP Klassikalise Koodi nimetuse alla. 1980ndatel läksid aga Grinderi ja Brandleri teed lahku ja nende nägemus NLP edasi arendamisele on pisut erinev. Kumbki neist tegeleb täna oma suunal väga edukalt ja mõlemad liinid on kahtlemata väärtuslik lisa NLP Klassikalisele Koodile.

Loe lisaks:

NLP Uus Kood